top of page

Pohjois-Ruotsin ja Pohjois-Norjan mahdollisuudet no. 2 2025

Rakennusklusteri

Uutisia Pohjois-Ruotsista


SSAB:n uuden terästehtaan rakentaminen Luulajassa on alkanut. Tehtaan suunnittelutyö on pääosin hankittu. Alueella olevien kuona- ja muiden kasojen siirto on aloitettu. Kaivuutyöt aloitetaan nyt keväällä ja paalutustyöt heinäkuussa. Rakennusten pystytys alkaa talvella 2026 ja kone- ja laitetoimitukset 2026 syksyllä jonka jälkeen asennustyöt käynnistyvät vuodenvaihteessa 2026-27. Pääurakoitsija ei ole vielä tiedossa mutta kun päätös on tehty niin kaikki kyselyt tehdään pääurakoitsijalle. Nyt olisi siis aika tutustua Ruotsalaiseen sopimusmalliin ja sopimusehtoihin sekä hakea veronumerot ja tarvittavat ID06 käytännöt.

Majoituspaikkoja ei ole tarpeeksi joten vielä on mahdollista löytää myytävänä olevia taloja Råneåsta sisämaahan päin. Kyselyihin vastaa SSAB:n Roger Taringer. On hyvä pitää mielessä että kun tehtaan minimill on toiminnassa niin vanha koksaamo ja masuuni puretaan. Luulajaan on myös suunnitteilla uusi kylmävalssaamo ja siihen liittyvää jatkojalostusta joten isoja SSAB projekteja seuraavat 4-5 vuotta.


Pohjois-Ruotsin teolliset investoinnit

Energia ja H2


Hybritin Luulajan vetyvaraston pilottiprojekti on nyt saatu päätökseen. Hankkeessa on rakennettu 100 kuutiometrin vetyvarasto kallioon. Valmistuneet testit osoittavat, että teknologia toimii tukemaan suurta vedyn käyttäjää ja että vedyn tuotannon muuttuvista käyttökustannuksista voitaisiin saavuttaa noin 25-40 prosentin säästö. Varastossa on tehty kiihdytetyt mekaaniset testit, jotka vastaavat noin 50 vuoden käyttöaikaa. Vetyvaraston tarkoituksena on ensisijaisesti pystyä sopeuttamaan vedyn tuotanto sähkömarkkinoiden vaihteluihin. Vedyn tuotannon kustannuksia optimoidaan tuottamalla ja varastoimalla ylimääräistä vetyä, kun sähkön hinta on alhainen, ja vähentämällä vedyn tuotantoa ja käyttämällä varastoitua vetyä, kun hinta on korkea. Pilottiprojektin tulosten ja kokemusten ansiosta teknologia on nyt valmis laajennettavaksi, kertoo Mikael Nordlander, Vattenfallin teollisen yhteistyön kehityspäällikkö. Mikael vieraili hiljattain Oulun vetyviikolla.


Kaivosteollisuus


Boliden Mineral AB:lle myönnettiin kaivostoimintalupa Nautanen K nro 1, Jällivaaran kunnassa. Boliden sai oikeuden louhia kuparia, molybdeeniä, hopeaa ja kultaa. Alue sijaitsee noin puolitoista kilometriä Aitikin kaivoksesta luoteeseen. Nautanen tulee olemaan maanalainen kaivos, jossa malmi kuljetetaan Aitikille murskattavaksi ja rikastettavaksi. Esiintymä sisältää useita tärkeitä metalleja, joilla on suuri merkitys nykyaikaiselle ja fossiilittomalle yhteiskunnalle. Malmipotentiaali on suuri ja esiintymä on yksi Ruotsin suurimmista tunnetuista kupariesiintymistä, kertoo kaivospäällikkö Helena Kjellson.


LKAB:lle tärkeä askel kohti uutta Luulajan teollisuuspuistoa. Tehtaan ympäristölupahakemus Luulajan satama-alueelle on valmis. Se on keskeinen osa yhtiön investointeja fosforin ja harvinaisten maametallien jalostukseen – mikä on ratkaisevan tärkeää siirtymävaiheessa ja toimitusvarmuuden lisäämisessä Euroopassa, joka on tällä hetkellä lähes kokonaan tuonnista riippuvainen. Uudella tehtaalla on potentiaalia kattaa Ruotsin maatalouden fosforitarpeet sekä mahdollistaa muun muassa sähköautoissa ja tuulivoimaloissa käytettävien harvinaisten maametallien louhinnan. Toiminta perustuu Jällivaaran rautamalmituotannon jätevirtojen hyödyntämiseen, jossa apatiittirikastetta valmistetaan jatkojalostusta varten Luulajassa.


Infra investoinnit


Ruotsin Trafikverket esitteli 10. tammikuuta hallituksen tilaaman selvityksen Luulajan ja Bodenin välisen Malmbanan kaksoisraiteiden osittaisesta rahoituksesta. Selvityksessä Trafikverket arvioi, että kaksoisraide saadaan valmiiksi vasta vuonna 2037. Radan pituus on 35 kilometria ja sen arvioidaan maksavan 7,6 miljardia kruunua. Trafikverket on ehdottanut, että kaivosyhtiöt LKAB ja Kaunis Iron osallistuisivat hankkeen rahoittamiseen 120 miljoonalla kruunulla vuodessa 30 vuoden ajan. Kaunis Iron toimitusjohtaja Klas Dagertun on vastustanut ehdotusta, heidän kuljetukset eivät ole kyseisellä rataosuudella. Liikenne tulee tuplaantumaan ja on laskettu että 90 junaa vuorokaudessa liikennöi välillä Boden-Luulaja vuonna 2030. LKAB:n kuljetusten lisäksi tulee Bodenin terästehdas Stegra kuljettamaan teräsrullia, rautaromua, pellettiä ja rautasientä Bodenin ja Luulajan sataman välillä.


Helmikuun puolivälissä hallitus antoi luvan aloittaa Norrbotniabanan rakentaminen Dåvan ja Skellefteån välisellä osuudella. Ruotsin Trafikverket voi nyt aloittaa hankinta- ja maanhankintatyöt ennen kuin käytännön työt paikan päällä voivat alkaa. Jotta Skellefteå-Luulaja rakentamisprosessista tulisi tehokkaampaa ja nopeampaa kuin Trafikverket voisi rakentamisen tehdä on Norrbotniabanan AB ehdottanut hankeyhtiön muodostamista, jossa valtio olisi enemmistöomistaja. Päätöstä Skellefteå-Luulaja rataosuudesta ei vielä olla tehty.


Rakentaminen - asunnot


Ennuste vuodelle 2025, Västerbotten ja Norrbotten, on 3500 kerrostaloasuntoa ja noin 500 omakotitaloa.


Pohjois-Ruotsin työllisyystilanne ja matkailu

Työllisyys


Ruotsin työttömyys on noussut 10,4 prosenttiin. Tämä on korkein taso sitten tammikuun 2022, kertoo Ruotsin työvoimatoimisto. Vuoden 2025 ensimmäisten kuukausien aikana työttömyyden odotetaan jatkavan nousuaan.


Pohjois-Ruotsi tarvitsee työvoimaa. Tarve on kaikilla aloilla, kuten ravintoloissa, kaupoissa, terveydenhuollossa, koulutuksessa, ICT:ssä ja liikenteessä sekä tietenkin rakennusalalla suurissa teollisuusprojekteissa.


Matkailu


Kiirunan matkailuala rikkoo uusia ennätyksiä. Kaupallisia vieras öitä oli viime vuonna yli 600 000, mikä on uusi ennätys. Matkailualan asiantuntijat uskovat, että menestys johtuu siitä, että Kiiruna suosio johtuu globaaleista matkailutrendeistä. Sellaiset konseptit kuin hiljainen matkustaminen, yömatkailu ja unimatkailu – joissa rauhallisuus, pimeys, valo, kulttuuri ja luonnonelämykset ovat keskiössä, sopivat täydellisesti Kiirunan tarjontaan.


Uutisia Pohjois-Norjasta

Uutisia Pohjois-Norjasta

Arctic Energy Partners, Energi i Nord ja BusinessOulu allekirjoittivat Northern Power Hydrogen Week -tapahtuman aikana Oulussa 11.-13.2. yhteistyösopimuksen, jonka tavoitteena on kehittää strateginen kumppanuus yhteistyön vahvistamiseksi vihreän teollisuuden siirtymävaiheessa. Tavoitteena on laajentaa kumppanuutta sekä myötävaikuttaa yliopistojen Arctic Six -yhteistyön vahvistamiseen.


- Tämä on iso tapahtuma Pohjoisen Energia -kumppanuudelle! Elämme yhä haastavampia ja epävarmempia aikoja. Mutta yksi asia on aina varma: Todellinen ja positiivinen muutos tapahtuu, kun saamme hyviä ihmisiä yhteen. Ja juuri sen olemme saavuttaneet tällä sopimuksella, sanoi Marit Magelssen Vambheim, Energi i Nordin toimitusjohtaja ja klusteripäällikkö allekirjoituksen yhteydessä.


Arctic Energy Partnersin johtaja Kjell Giæver odottaa vahvempaa yhteistyötä pohjoisessa ja uusia liiketoimintamahdollisuuksia pohjoisnorjalaisille yrityksille.


- Meillä on vahva pohjoisnorjalainen yritysverkosto ja uskomme, että Pohjois-Suomessa ja Pohjois-Ruotsissa on monia liiketoimintamahdollisuuksia jäsenillemme ja yhteistyökumppaneillemme. Rajat ylittävän yhteistyön lisääminen vahvistaa epäilemättä pohjoisen alueita aikana, jolloin Pohjolan merkitys on kasvanut monilla alueilla, Giæver sanoo.


Pohjois-Norjan teolliset investoinnit

Öljy ja kaasu


Öljylöytö Barentsinmerellä. Vår Energi on tehnyt öljylöydön Zagaton kaivossa lähellä Goliat-kenttää Barentsinmerellä. Löytö tulee kahden muun alueella hiljattain tehdyn löydön lisäksi. Countach ja Zagato ovat ensimmäiset kaivot suunnitellun kaksivuotisen Barentsinmeren porauskampanjassa. Kampanja on yhteistyö Equinorin kanssa ja sisältää sekä tuotanto- että malminetsintäkaivoja. Yhteensä Vår Energi suunnittelee poraavansa noin 20 kaivoa Barentsinmeren alueelle neljän vuoden aikana. Uudet löydöt Goliatin ympärillä vahvistavat Vår Energin suunnitelmaa pitää tuotanto 350-400 tuhannen barrelin öljyekvivalentin päivätasolla.


H2


Finnmarkilla on juuri nyt Norjan suurin vihreän vedyn tuotantotehdas. Se sijaitsee Berlevågissa ja sen omistaa Varanger Kraft As. Tehdas tuottaa 1000 kg vihreää H2:ta ja 8000 kg O2:ta päivittäin. 1000 kg vetyä liikuttaa jo parikymmentä taksia ja noin kymmenen jätteenkuljetusautoa sekä parikymmentä kaupunkibussia. Hapelle on käyttöä esimerkiksi valkaisuprosessissa sellun valmistuksessa tai lääketeollisuudessa. 2,5 MW tuulivoimaa tarvitaan 1000 kg vedyn tuotantoon. Tällä hetkellä rakennettavien ja suunnitteilla olevien suomalaisten voimalaitosten teho on yleensä noin 4–6 MW/tuulivoimamasto.


GreenH saa vuoden 2026 aikana valmiiksi Bodøn vetytehtaan. Laitos on suunniteltu Bodøn Langstrandalle, ja se on yksi Euroopan suurimmista vetylaitoksista, jonka kapasiteetti on 6 000-10 000 kg vetyä päivässä. Lisäksi se sisältää tilat hapen myyntiin ja jakeluun sekä lämmönvaihtoon kaukolämpöverkkoon.


Kaivosteollisuus


Olemme useamman kerran kertoneet Nussir kaivoksen tilanteesta näissä kuukausikirjeissämme. Valtioneuvosto antoi jo vuonna 2019 Nussir-yhtiölle luvan kaivostoiminnan aloittamiseen Finnmarkin Kvalsundissa. Ympäristöliike reagoi siihen, että kaivosjätteet varastoidaan Repparvuonon pohjalle, kun taas saamelaiskäräjät ovat huolissaan seurauksista poronhoidolle. Nyt kanadalainen Blue Moon Metals Inc. ilmoitti saaneensa päätökseen Nussir ASA:n ja Nye Sulitjelma Gruver AS:n hankinnan. Ystävämme Øystein Rushfeldtistä tulee Norjan Blue Moon Metals Inc. toimintojen johtaja.


Kalateollisuus


Kauppa-, teollisuus- ja kalatalousministeriö on antanut määräykset turskan, koljan ja seidin säätelystä 62 asteen pohjoispuolella vuonna 2025. Sääntelyä jatketaan pääosin, mutta Stortingetin päätökset kalastuksen kiintiöilmoituksen käsittelyn yhteydessä vahvistavat pienintä kalastuslaivastoa. Hallitus asettaa etusijalle pienimmän rannikkolaivaston. Alle 11 metrin alusten kiintiöt eivät pienene merkittävästi. Tässä on uusi mahdollisuus suomalaiselle ict-teknologialle sillä alle 11 metrin kalastusaluksille tarvitaan entistä enemmän teknologiaa onnettomuuksien ehkäisemiseen erilaisten anturien avulla. Pienemmillä kalastusaluksilla ei usein ole miehistöä pitämässä huolta työkaverista.


Infra investoinnit – vedyn tankkausasemat


GreenH saa vuoden 2026 aikana valmiiksi Bodøn vetytehtaan joka toimittaa vetyä Torghatten Nordin lauttoihin Bodøn ja Lofoottien välillä. Tehdas tuottaa enemmän vihreää vetyä kuin lautat tarvitsevat, mikä tarjoaa mahdollisuuksia kuorma-autojen ja rakennustyökoneiden täyttöön. Tämän ansiosta Arctic Hydrogen Corridor yhteistyö tavoittelee 100 vetykäyttöisen kuorma-auton ja 10 vetykäyttöisen työkoneen saamista teille Trondheimista pohjoiseen vuoden 2026 aikana. Tämän lisäksi yhteistyölle asetettiin tavoitteita perustaa vedyn tankkausasemia, jotka kattavat käytävän Trondheimista Fausken kautta Bodølle ja kauemmas pohjoiseen. Esimerkiksi kuorma-auton valmistaja MAN valmistaa 200 vetyautoa vuonna 2025. Näistä 100 kuorma-autoa menee Norjaan. Tämä on vetyautojen ja -asemien käyttöönoton alku ja virstanpylväs vetyaloitteelle Norjassa.


Rakentaminen - asunnot


Pohjois-Norjassa asuntorakentaminen saavutti pohjan vuonna 2024, rekisteröityjä rakennuslupia oli vain 1 531. Tämä on alin taso sitten vuoden 2013. Viime vuonna Norjassa rekisteröitiin 23 955 valmiita asuntoja, joista 1 844 oli Pohjois-Norjassa.


Onnittelut Arkkitehtitoimisto ALA:lle! Arkkitehtitoimisto ALA ja norjalainen Nordic Office of Architecture -toimisto ovat voittaneet Tromssaan sijoittuvan uuden kulttuurikorttelin arkkitehtikilpailun. Hanke käsittää 17 000 neliömetrin laajuisen uudisrakennuksen entisen Mack-panimon paikalle kaupungin keskustaan. Kulttuurikeskukseen rakennetaan tilat Arktiselle filharmonialle ja Pohjois-Norjan taidemuseolle.


Pohjois-Norjan työllisyystilanne ja matkailu


Työllisyys


Tammikuun 2025 lopussa Tromssassa ja Finnmarkissa oli 2 324 täysin työtöntä ja 1 035 osittain työtöntä . Tämä antaa työttömyysasteen 1,8 ja 0,8 prosenttia, yhteensä 2,6 prosenttia. Finnmarkissa on täysin työttömiä 1 051 ja osittain työttömiä 568 – vastaavasti 2,7 ja 1,4 prosenttia, mikä on yhteensä 4,1 prosenttia.


Matkailu


Pohjois-Norjassa talvimatkailu lisääntyy dramaattisesti. Samaan aikaan kun liike-elämä iloitsee, asukkaat kokevat liikennekaaosta, täysiä busseja ja lisääntynyttä painetta luontoon. Joulukuussa ulkomaisten yöpymisten määrä Pohjois-Norjassa kasvoi 66 prosenttia. Yli 30 suoralla kansainvälisellä lentoreitillä Tromssa on yksi alueista, joka vastaanottaa tänä talvena ennätysmäärän turisteja.


Projekteja 2025, arktiset alueet Ruotsissa ja Norjassa

Lisää tarjousmahdollisuuksia löytyy Norjan julkiset kilpailutukset www.doffin.no ja Ruotsin julkiset kilpailutukset www.opic.com. LKABn tarjousmahdollisuudet osoitteesta https://lkab.com/leverantorer/


1.

Vihreää energiaa käyttävä ammoniakkilaitos

Suunnitelmaa ei ole hylätty mutta nyt valmistellaan samalle teollisuusalueelle datakeskus

ja ammoniakkitehtaalle on varattuna uusi alue. Ammoniakkitehtaan rakentaminen on hyvin epätodennäköistä.

Teollisuusalueen rakentaminen Lallasletta Bjerkvikissä, Narvikissa.

Projekti: Grønt industripunkt.

Lisää infoa: Aker Narvikin toimitusjohtaja Torkjell Lund.

2.

Rahoitus kunnossa mutta ympäristölupaa odotellaan vielä.

LKAB:n Fossiilittoman raudan demonstraatiolaitoksen rakentaminen Jällivaaraan.

Projekti: Hybrit Demonstrationsanläggning. Budjetti 14 mrd SEK.

Suunniteltu rakentaminen alkaa 2028

Lisää infoa: Ulf Spolander LKAB

3.

Nordlandin osavaltion hallintoviranomainen ilmoitti 10.2.2025 hylkäävänsä saastelain mukaisen lupahakemuksen Brønnøysundin ulkopuolella sijaitsevalle Toftøyalle kalan maaviljelyyn. Aquaculture Innovation AS tekee nyt valituksen päätöksestä joten projektin aikataulu venyy huomattavasti.

Lohenviljely laitos maalle, Toftill Brønnøysund.

Projekti: Toft næringsområde, landbasert lakseoppdrett. Budjetti 6,5 mrd NOK.

Lisää infoa: Sten Roald Lorentzen - CEO - Aquaculture Innovation AS

4.

Projekti on käynnissä.

Equinor Snøhvit Future projekti Hammerfestissa.

Projekti varmistaa laitoksen tulevan taloudellisen toiminnan.

Vaihe 1 koostuu maalla sijaitsevasta uudesta laitoksesta, joka auttaa pitämään Snøhvitin kentän paineen ylhäällä. Se nostaa Snøhvitin talteenottoasteen 45:stä jopa 70 % ja pidentää kentän tuotantoa. Budjetti 5,9 mrd NOK.

Lisää infoa: Equinor ASA, Trond Bokn

5.

E6 Sørfoldtunneli/Fauske-Mørsvikbotn, uusi tiereitti Fauskessa ja Sørfoldissa, vaihe 1.

Projekti: Megården-Sommerset Totalkostnad, Budjetti 4,8 mrd NOK.

Suunniteltu aloitus Q2 2025

Lisää infoa: Statens Vegvesen Kirkenes trafikstation, Finn Eirik Rostad finn.rostad@vegvesen.no

6.

Rakennusvaihe käynnissä

Uusi tie ja silta: E8 Sørbotn-Laukslett (Ramfjorden), K06.

Projekti: Sørbotn-Laukslett (Ramfjorden), K06. Budjetti 3,9 mrd NOK.

Lisää infoa: Statens Vegvesen Tromsø Kontorsted, Stein Johnny Johansen stein.johnny.johansen@vegvesen.no

7.

E6 Sørfoldin tunnelit/Fauske-Mørsvikbotn, uusi tiereitti Fauskessa ja Sørfoldissa, vaihe 2.

Projekti: Sommerset-Tverrdalen, bru over Leirfjorde. Budjetti 3,8 mrd NOK.

Suunniteltu aloitus kesäkuu 2025

Lisää infoa: Statens Vegvesen Kirkenes trafikstation, Kari Karstensen kari.karstensen@vegvesen.no

8.

Lupaprosessi käsitettelyssä, sidosryhmien kuuleminen loppui 1.2.2025.

Tuulivoimalan rakentaminen Gamvik/Lebesbyyn

Projekti: Nordkyn vindpark. Budjetti 3,2 mrd NOK.

Suunnilteltu aloitus kesäkuu 2025

Lisää infoa: Statkraft Vind Utvikling DA, Anders Gaudestad anders.gaudestad@saevind.no

9.

Arkkitehtitoimisto valittu, Lpo Arkitekter As, lupaprosessi käynnissä.

Uusi asuntoalue (asuminen ja teollisuus) Kvaløyslettassa Tromssassa

Projekti: Slettatorget. Totalkostnad. Budjetti 2,7 mrd NOK.

Suunniteltu aloitus 2026

Lisää infoa: Pellerin AS, Eirik Espejord eirik@pellerin.no

10.

Urakoitsija Peab Anlegg Norge

Uusi lentokenttä Bodøssa, E6 Terminal Building, Runway. Uusi lentokentän terminaali.

Projekti: Bodø lufthavn, entreprise E6 Terminal-Bygg. Budjetti 2,6 mrd NOK.

Suunniteltu aloitus kevät 2025, valmis 2029

Lisää infoa: Avinor AS, Odd Nystrøm odd.nystrom@avinor.no

11.

2024: Luulajan satama aloittaa uuden syväsataman rakentamisen Skvampeniin. Ruotsin merenkulkulaitos on aloittanut uuden syväsataman, satama-alueen ja vesiväylien koeruoppaukset.

2025: Ruotsin merenkulkulaitos aloittaa työn majakoiden kanssa maalla.

2025: Luulajan satama aloittaa uuden syväsataman rakentamisen. Työ on keskeytetty johtuen liian kalliista tarjouksesta.

2026: Ruotsin merenkulkulaitos aloittaa työn majakoiden kanssa vedessä.

2028: Kaikki väylän ruoppaustyöt on suunniteltu valmistuvan.

2029: Hankkeen toteutuksen arvioidaan valmistuvan ja uuden syväsataman on tarkoitus olla käytössä.

Väylän ruoppaus ja sataman uudistusta Luulajassa. Uudet vesijohdot ja tilat. Uusittu satama/laituri sekä rautatie. Uusi Hamnmagasin ja satamaterminaali.

Projekti: Malmporten. Budjetti 2,5 mrd SEK.

Projekti on käynnissä mutta ruoppaus keskeytetty johtuen kalliista tarjouksesta.

Lisää infoa: Luleå Hamn AB, Linda Wikman linda.wikman@portlulea.com tai Andreas Lantto

12.

Eiendomsspar omistaa Mack Østistä 46,25 %:n ja lisäksi 100 % viereisistä kiinteistöistä Mack Kulturkvartalet (15 400 neliömetriä) ja Polaria (museo ja akvaario).

Kiinteistö sijaitsee Tromssan keskustan eteläosassa ja nykyinen teollisuuskiinteistö pääosin puretaan ja tilalle rakennetaan 45 000 neliömetriä monipuolisia rakennuksia.

Suunnitelmissa on 340 huoneen hotelli (2027), asumis-, ruokailu-, kauppa- ja toimistotilat. Lisäksi kunta tutkii uutta kulttuurikorttelia, joka koostuu 1200-paikkaisesta konserttisalista Arctic Philharmonicille ja uudet tilat Nordnorskin taidemuseolle. Vuonna 2022 hyväksytty sääntelysuunnitelma sisältää myös uuden arktisen museon, jonka Statsbygg on kehittänyt yhteistyössä Tromssan yliopiston kanssa. UiT on ostanut n. 7000 neliömetriä maata Mack Østistä museon toteuttamiseen. (11.2024)

Uusi hotelli jne. Mackin kaupunginosassa Tromssan keskustan eteläpuolella.

Projekti: Mack-kvartalet. Budjetti 2,4 mrd NOK.

Suunniteltu vanhan purku talvella 2025, ensimmäinen etappi valmis 2027.

Lisää infoa: Eiendomsspar AS, Sigurd Stray ss@eiendomsspar.no tai Beate Németh – Property Manager Tromssan kunta.

13.

Urakoitsija valittu, Peab Anlegg

Valmistelut Bodøn uuden lentokentän yhteydessä, Entreprise E2. Kentät ja ulkotilat sekä kiitorata.

Projekti: Bodø plass, Entreprise E2. Budjetti 2,4 mrd NOK.

Rakentaminen aloitettu ja suunniteltu avaaminen kesällä 2028

Lisää infoa: Avinor AS, Odd Nystrøm odd.nystrom@avinor.no ja johan.hansson@peab.no

14.

Q3 2026 sekä Coop Extra että Feel24-kuntokeskus avaavat ovensa.

Coop Nord on 13.2.2025 saanut hyväksynnän suunnitelmalle myymälästä Fløyliaan, Tromssan uuteen kaupunginosaan. Rakennukseen tulee kaksi kerrosta.

Uusia asuntoja Nordmannsgårdissa Tromssassa

Projekti: Fløylia Budjetti 2,3 mrd NOK.

Rakennusvaihe käynnissä

Lisää infoa: Fløylia AS, Kjetil Strømseng Paulsen ksp@barlindhaug.no

15.

Lohiteurastamo Lovundissa Lurøyn kunnassa. Käynnissä

Projekti: Nova Sea, nytt lakseslakteri, lohiteurastamo. Budjetti 2,2 miljardia NOK.

Valmis Q1 2026, urakoitsija Consto As.

Rakennus liitetään Nova Sean nykyiseen hallintorakennukseen. Teurastamo on kooltaan 17 200 neliömetriä jakaantuu neljään kerrokseen, ja siihen tulee teurastamon lisäksi ruokala, pukuhuoneet, kokoustilat ja toimistot.

Lisää infoa:

Nova Sea AS, Anette Davidsen anette.davidsen@novasea.no ja urakoitsija Torgeir Ingebrigtsen

16.

Suunnitteluvaihe sillä hanke on riippuvainen sekä sähkön että biogeenisen hiilidioksidin saatavuudesta satama-alueelle.

Uusi vetylaitos Luulajaan.

Projekti: Botnialänken H2. Budjetti 2 mrd SEK.

Suunniteltu aloitus maaliskuu 2025

Lisää infoa: Uniper Sverige, Tj Johan Svenningsson

17.

Odottaa lupaa Norjan vesi- ja energiaosastolta, NVE, joka toimii energiaministeriön alla.

Uusi voimalinja Kvalsund, Sentralnett (132 kV - 420 kV).

Projekti: Skaidi-Varangerbotn. Budjetti 1,6 mrd NOK.

Suunniteltu, aloitus ei ole tiedossa.

Lisää infoa: Statnett SF, Irene Meldal irene.meldal@statnett.no

18.

Odottaa lupaa Norjan vesi- ja energiaosastolta, NVE, joka toimii energiaministeriön alla.

Uusi voimalinja Kvalsund, Sentralnett (132 kV - 420 kV).

Projekti: Lakselv-Adamselv. Budjetti 1,6 mrd NOK.

Suunniteltu, aloitus ei ole tiedossa.

Lisää infoa: Statnett SF, Irene Meldal irene.meldal@statnett.no

19.

Projekti sai 128 miljoonaa NOK Norjan ilmasto- ja ympäristöministeriöltä. Nordlandin pääkaupunkiin Langstrandalle rakennetaan laitos, joka tuottaa 6–10 tonnia vetyä päivässä.

Bodøssa GreenH:lla on ainutlaatuisia suunnitelmia. Tuotettu vety menee suoraan maailman kahteen suurimpaan vetylaivaan, ja laivat tankkaavat suoraan tehtaalta.

Uusi vetylaitos Mosjøeniin sisältäen tehdas- ja toimistorakennuksen, varaston sekä henkilötilat.

Projekti: Baustein og Nesbruket, Norsk E-Fuel. Budjetti ei ole tiedossa.

Tehtaan lasketaan oleven valmis jo 2026 sillä GreenH on jo allekirjoittanut sopimuksen Torghattenin kanssa. Vuodesta 2026 alkaen lautat ovat valmiita kuljettamaan ihmisiä ja autoja Vestfjordin yli Bodøsta Lofooteille.

Lisää infoa: Norsk E-Fuel AS, Samuel Schuster sschuster@norsk-e-fuel.com

20.

Urakoitsija valittu, Peab

Tie- ja rautatieyhteys teollisuusalueelle Bodenissa.

Projekti: Väg- och järnvägsanslutning (Boden Industrial Park). Budjetti 1,6 mrd SEK.

Projekti on käynnissä.

Lisää infoa: Peab´s Hans Boija

21.

Lupaprosessit käynnissä.

2 800 uutta asuntoa, kouluja ja tiloja yrityksille. Uumajan Ön. Norra Ön -hanke koostuu kahdesta yksityiskohtaisesta suunnitelmasta, joita käsitellään rinnakkain. Kaksi pohjoista jalankulku- ja pyöräilysiltaa, joilla on yhteys saaren yli, on suunniteltu erillisessä kaavassa, ensimmäinen siltavaihe. Yksityiskohtakaavan neuvotteluaika loppuu 14.3.2025. Samanaikaisesti käydään neuvotteluja vesitoiminnan lupaprosessia varten. Norra Ön -hankkeen loput osat suunnitellaan nyt vaiheeksi 2. Työ on käynnissä ensisijaisesti lajinsuojelun hallintaan liittyen. Toiveena on, että vaiheen 2 tarkistus saadaan valmiiksi vuonna 2025.

Projekti: Ön, norra delen. Budjetti 1,5 mrd SEK. Projektiaikataulu venyy ehkä jopa vuoteen 2030.

Lisää infoa: Umeå kommun, Anna Löfqvist anna.lofqvist@umea.se

22.

Teollisuuden, kaupan, palvelun jne. rakentaminen, Lødingen Handelshus. Narvikin kunta ja Narvikin satama rakentavat yhdessä Lødingenin kunnan ja sataman kanssa suuren teollisuusalueen Kåringeniin Lødingeniin . Sieltä Narvikiin kuljetetaan suuret määrät viljeltyä kalaa ja muita mereneläviä.

Projekti: Kåringen næringsområde.

Suunniteltu aloitus maaliskuu 2025

Lisää infoa: Kåringen Næringspark AS, Morten Støversteen Dybvik morten@harstadfinanse.no

23.

Uusi voimalaitos Hattfjelldalin kunnassa.

Projekti: Krutåga kraftverk. Budjetti 1,1 mrd NOK.

Suunniteltu aloitus helmikuu 2025

Lisää infoa: Krutåga Kraft AS, Egil Olsen egil.olsen@sks.no

24.

Uusi kaivos Vittangi, Kiruna. Kiirunan kunta antaa luultavasti luvan kaivokselle kesälomien jälkeen 2025. Projekti: Vittangi gruva. Budjetti ei ole tiedossa.

Suunniteltu aloitus Q4 2025

Lisää infoa: Talga AB, Cen Rolfsson cen.rolfsson@talgagroup.com

25.

Lukion ja monitoimihallin purku ja uuden rakentaminen Tromssassa. Projekti on käynnissä.

Projekti: Kvaløysletta ungdomsskole. Budjetti 0,92 mrd NOK.

Suunniteltu aloitus 2024, valmis 2026

Lisää infoa: post@econor.no

26.

Uusi kalaviljelylaitos maalla Sørøyalle Hasvikin kunnassa. Projekti on käynnissä.

Projekti: Smoltanlegg, Cermaq. Budjetti 0,92 mrd NOK.

Rakennusvaihe käynnissä, suunniteltu tuotannon aloitus 2026

Lisää infoa: Cermaq Norway AS, Snorre Jonassen snorre.johassen@cermaq.com

27.

NYAB on saanut Umeå Hamn AB:lta sopimuksen Northern Quay -projektista joka on osa Uumajan sataman laajentamisesta. Sopimuksen arvo on 164 miljoonaa kruunua, ja se alkaa maaliskuussa 2025 ja valmistuu syksyllä 2026. Projekti sisältää uuden laiturin rakentamisen satama-alueelle ja olemassa olevan purkutyöt. Työhön kuuluu myös ruoppaus, purku- ja lastausrampin rakentaminen sekä satama-alueen päällystystyöt ja alueen päällysrakenteen rakentaminen.

Lisää infoa: Mattias Broström +46703391107 mattias.brostrom@nyabgroup.com



 

Yhteystiedot


Jukka Olli

www.businessoulu.com


BusinessOulu julkaisee Pohjois-Norjan sekä Pohjois-Ruotsin uutiskirjeen 6 kertaa vuodessa. Tieto jaetaan tasapuolisesti yrityksillemme sekä kaikille Suomen kaupunkien elinkeino-organisaatioiden johtajille, jotka levittävät tiedon oman alueen yrityksille. Tietoa jaetaan myös Suomen Tukholman ja Oslon suurlähetystöjen, Oulun vaalipiirin kansanedustajien, TEM, Business Finlandin, kauppakamarien, yrittäjien yhdistyksien, maakuntaliittojen sekä EU-toimistojen kautta. Kannattaa seurata myös Oulun Kauppakamarin suurhanke portaalia jota he ansiokkaasti ovat pitäneet yllä jo vuodesta 2012, https://oulunkauppakamari.fi/suurhankeinfo/

Comments


© Rakennusklusteri

bottom of page